Ez a szó, vagyis a „multitasking” (több feladat egy időben történő elvégzése) először az 1960-as években bukkant fel, annak kapcsán, hogy a számítógépes munka több feladat egyidejű elvégzését tette lehetővé.

Az internet elterjedésével, a számtalan böngésző ablak megnyitásával ez a jelenség gombamód elszaporodott a számítógéppel dolgozók körében. Az egyes ablakok között váltogatva, néha megnézünk egy vicces videót, rápillantunk a Facebook üzenetekre, majd visszatérünk az éppen aktuális munkafolyamatunkhoz.

Az, hogy valaki képes „multitasking” üzemmódban dolgozni, egy időben szinte trendi volt és sokan büszkén jelentették ki, hogy ők így is nagyon hatékonyan képesek dolgozni.

A helyzet azonban az, hogy a multitasking nemhogy elősegíti, hanem rontja a munkavégzés hatékonyságát, hiszen a figyelem szétaprózódik, meg-megszakad, így az elmélyült, figyelmet és koncentrációt igénylő munkát hátráltatja.

A multitasking egy csalóka tevékenyég, hiszen azt gondoljuk, hogy képesek vagyunk egy időben több feladat elvégzésére, több böngészőablak (YouTube, Facebook, e-mail) ellenőrzésére. Sajnos ez nem mindenkinél igaz!

A munkaidő szétfolyik, a koncentráció csökken, a figyelem pedig elvonódik a lényeges feladatokról.

Bár a multitasking ellenesek tábora egyre növekszik, akik a hatékonyság, a munkaminőség romlása mellett azt is megemlítik, hogy ez az üzemmód idegessé, feszültté tesz bennünket, azért megmutatjuk a másik oldalt is nektek. Nézzük meg azt, hogy a multitasking képesség milyen előnyökkel jár számodra a mindennapi életben és a munkádban![/caption]

Az egyszerű rutinfeladatok egyidejűleg is elvégezhetők

A mindennapi rutinfeladatokat szinte észrevétlenül végezzük. Ilyenek például a reggelizés közben történő telefonálás, vagy az e-mail küldés közbeni zenehallgatás.

Rugalmasságot alakít ki a megszakításokkal szemben 

Manapság ki vagyunk téve annak, hogy figyelmünket megosszuk, hiszen számtalan csatornán keresztül áramlik felénk az információ. Ilyen, amikor érkezik egy Facebook üzenet, közben csöng a telefon, valaki hozzánk szól, vagy éppen egy reklámot látunk egy cikk olvasása közben.

A multitasking a rendszeres megszakítások iránti rugalmasságunkat növeli.

Lehetőséget ad a haladásra több projekt vagy feladat esetén. Ha határidőhöz közeledünk a magánéletben vagy a munkában, akkor a multitasking képesség kifejezetten segít abban, hogy párhuzamosan végezve bizonyos feladatokat felgyorsuljunk, és határidőre készen legyünk teendőinkkel.

Az alkalmazkodóképesség szokássá válik

Napjainkban az alkalmazkodóképesség fontosabb, mint valaha. A folyamatos változások integrálása, vagyis az újratervezés a munkában és a magánéletben is egyre fontosabb képesség. A multitasking ezt a képességet is fejleszti.

A józanész megtartása kaotikus világunkban

Kissé közhelyesen hangzik ugyan, de igaz. A multitasking képessé tesz arra, hogy a felén áramló információ-dömpinget elviseljük. E-mailek, üzenetek halmaza, reklámok özöne ér mindenkit nap, mint nap. Ennek kezelésére kiváló „fegyver” lehet a multitasking képesség.

Mit gondolsz erről? Te is szoktál multitasking üzemmódban dolgozni, vagy mindennapi ügyeidet intézni?