Ahogyan azt egyik előző posztunkban már írtuk, sajnos a karácsony nem minden családban a béke és harmónia időszaka. Bár senki nem tervez vitát és konfliktust, mégis, ezek szinte, mint derült égből a villámcsapás, néha napján bekövetkeznek beárnyékolva ezzel az együtt töltött napokat.

Nézzük hogyan készülhettek az idei karácsonyra, milyen „stratégiákat” ajánlunk nektek a konfliktusok elkerülésére?

1. Kommunikálj jóindulattal, pozitív hozzáállással!
A nyelvezet és hangszín, amit a családoddal használsz, bizony elősegítheti vagy akadályozhatja a kommunikációt. Figyelj arra, hogy ha valaki viselkedése nem szimpatikus számodra, akkor ne a másik személyt minősítsd (pl.: „Már megint figyelmetlen vagy!”). Helyette kérd meg arra, amit szeretnél (pl.: „Kérlek, figyelj rám!”)

2.Tartsd tiszteletben a többiek álláspontját!
Mindenkinek joga van a saját véleményéhez, még akkor is, ha ez számodra elfogadhatatlan, vagy te teljesen máshogyan gondolod. Nem az a cél – főleg karácsonykor – hogy a másik felet saját igazadról meggyőzd. Válaszd a bölcs hallgatást és ne menj bele felesleges vitákba! Hidd el, te is jobban fogod érezni magad! Reagálj a másik véleményre egyszerűen úgy, hogy „Értem.” és használd ki a pillanatot, hogy fejleszd az önismeretedet azzal, hogy felteszed magadnak a kérdést: „Vajon miért zavar engem annyira, hogy nem az én véleményemet vallja?”

3. Bár könnyebb mondani, mint megtenni, a konfliktus-gyanús helyzetekben is maradj objektív és tartózkodj az érzelmi bevonódástól!
Az erőteljes negatív érzelmek sok családban jellemzőek és a karácsonyi időszakban fel is erősödnek. Ha hagyjuk eluralkodni magunkon, akkor a kommunikációnkban is meg fog jelenni és ezt mások támadásként értelmezhetik. Helyette inkább gondold végig: „Valóban olyan fontos ez? Az adott helyzethez képest nem túlságosan erősek a negatív érzéseim?”

4.Figyelj a másik félre!
A figyelmes, aktív hallgatás segítségével megértheted családtagod álláspontját, amely megkönnyíti a későbbi megbeszélést és a közös nevező kialakítását. Egy apró technika ehhez: úgy hallgasd meg a másikat, hogy ha utána megkérne, hogy foglald össze a mondandóját, akkor ezt a legpontosabban meg tudd tenni.

5. Vizsgáld meg a probléma lehető legtöbb megoldását!
Ez a módszer elősegíti azt, hogy olyan közös nevező szülessen, amely mindkét fél számára elfogadható és kényelmes. Ha megvan a konfliktus rendezéséhez vezető út – tartsd magad hozzá! Akár le is írhatod! A módszer lényege, hogy olyan megoldásokat is ki kell listázni, mely abszurdnak, vagy értékrendszereddel ellentétesnek tűnik.

Kérdésed, véleményed várjuk a kommentek között!