Tervezd meg az 2020-as évedet! – I. rész

Az üzleti életben jól működő vállalkozások minden év végén, vagy a következő üzleti év elején megtervezik és írásba foglalják a vállalkozással szemben támasztott céljaikat, elvárásaikat.

Ennek eredménye egy üzleti terv, amely egész évben irányt mutat a vállalkozás vezetőinek és dolgozóinak. Az üzleti terv nem egy megváltoztathatatlan, kőbe vésett dokumentum, hanem egy vonalvezető, amelyet negyedévente elővesznek és a valós piaci helyzethez és a vállalkozás belső folyamataihoz optimalizálnak, korrigálnak és módosítanak. Az üzleti terv kialakítása a jól működő vállalkozások fontos eszköze.

Ennek alapján mi, az ITK-nál nemcsak az üzleti tervezést, hanem a személyes év megtervezését is fontosnak tartjuk, mert hisszük, hogy a személyes célok, vágyak és álmok leírása a megvalósulás első lépése.

Alábbi írásunkban útmutatást adunk nektek a hatékony tervezéshez.

1. Vizsgáld meg, és értékeld az előző évedet!

Minden tervezésnél fontos, hogy azt, az előző időszak, értékelése előzze meg. Az üzleti tervezés alapköve is ez a lépés, amely viszonyítási alapot ad a következő év céljaihoz, elvárt eredményeihez.
Az alábbiakat gondold át, mielőtt belevágsz a tervezésbe:

  • Mely életterületek működtek jól és melyek kevésbé az elő évben?
  • Mik azok a helyzetek, kapcsolatok, belső tulajdonságok stb. amin mindenképpen változtatni szeretnél?
  • Mi az, amin semmiképpen sem szeretnél változtatni, amikkel elégedett vagy és jól működnek életedben, támogatnak téged?
  • Kire, vagy kikre számíthattál az elmúlt év során?
  • Kik azok a személyek, akikben megbízhattál az elmúlt időszakban, és kik azok akikre a jövőben is számíthatsz majd?

A fentiek átgondolása és leírása után jöhet az összefoglalás, az egyes életterületek részletes elemzése.

2. Foglald össze hol tartasz most!

A tervezés második lépéseként, az előző év kiértékelése után, foglald össze, hogy jelenlegi életedben hol tartasz éppen az alább felsorolt területeken. Írhatsz rövid összefoglalást, vagy akár felsorolást, sőt a területeket saját ötleteiddel is kiegészítheted!

  • Munka
  • Párkapcsolat
  • Családi élet
  • Barátok / Közösség
  • Személyes fejlődés / Tanulás
  • Pénzügyek
  • Szabadidő /Hobbi
  • Sporttevékenység
  • Egészség
  • Érzelmi élet
  • Utazás
  • Környezet (lakás, autó tárgyak)

Példa: Jelenleg egy olyan munkahelyen dolgozom, ahol nem becsülnek meg eléggé. Keveset keresek és túl sokat dolgozom. Párkapcsolatomban kevés a közös élmény. Családommal bizalmas és harmonikus viszonyt ápolok. Barátaim sokszor felróják nekem, hogy keveset beszélek és találkozom velük, időhiányra hivatkozva. Szeretnék többet olvasni és önfejlesztő képzésekre járni. Adósságom van az adóhivatal felé, hitelből fizetem az autómat és nincsen vésztartalékom. Úgy érzem, hogy kevés időt fordítok olyan tevékenységekre, amelyek erőt adnak és feltöltenek. Szeretnék többet utazni, világot látni, akár hosszú hétvégéken világot látni. 

Ha igazán magadba nézel és őszintén megfogalmazod mi az, ami hiányzik az életedből, vagy melyek azok a területek, amelyekkel elégedetlen vagy, akkor már félúton jársz céljaid, vágyaid megfogalmazása felé.

3. Írd le céljaidat, vágyaidat!

A következő lépésben a fenti területeket sorra véve készíts egy dokumentumot azokról a vágyaidról, elképzeléseidről, amelyeknek csak a gondolata is felvillanyoz és örömet okoz benned!

Vedd sorra az összes területet és jelen időben, a lehető legkonkrétabban fogalmazd meg, mi hiányzik neked ahhoz, hogy az adott terület jól működjön életedben. Mindezt jelen időben írd meg! Személyiségednek megfelelően céljaidat is megírhatod konkrét lista vagy egy hosszabb-rövidebb összefoglalás formájában. Ha úgy tetszik a két megoldást ötvözheted is.

A terveidnek nyiss egy füzetet vagy egy dokumentumot a gépeden és illessz minden célodhoz egy olyan képet, amely számodra az ideális, vágyott állapotot jelenti. Ugyan digitális világban élünk, mégis érdemes megfontolni, hogy terveidet egy arra a célra vásárolt füzetbe kézzel írd le, és akár újságokból beragasztott képekkel egészítsd ki.

Ezt a füzetet bármikor fellapozhatod és ki is egészítheted. Fontos, hogy egy-egy területet a lehető legrészletesebben írj le. Fogalmazz meg minden olyan vágyat, célt, elképzelést, amit csak szeretnél.

Példa: Munka 

  • Olyan munkahelyen dolgozom, ahol 30%-al (számszerűsítsd) több a fizetésem, munkámban kreatív vagyok és van fejlődési lehetőségem.
  • Új munkahelyet keresek 30%-al magasabb fizetést érek el
  • Munkám teret enged kreativitásomnak
  • Kötetlen időbeosztásban dolgozom
  • Főnököm értékeli kezdeményezéseimet, ötleteimet megvalósítom
  • Megtanulok egy új szakmát és kiváltom a vállalkozói igazolványt

4. Bontsd le terveidet havi, heti teendőkre!

Ha minden területet átgondoltál és megfogalmaztad legfontosabb céljaidat, vágyaidat, akkor világosan látni fogod azt is, mit kell tenned ahhoz, hogy ezeket a célokat megvalósítsd, hiszen a jól megfogalmazott célok pontos teendőid irányába mutatnak, így ezek megfogalmazása után szinte készen áll a pontos teendő lista is, amelyekhez határidőket rendelve elkészítheted havi, heti vagy negyedéves terveidet.

A megvalósítás első lépése, hogy teendőidhez határidőket rendelj! Így kezdheted el a megvalósítást, vagyis lépj a tettek mezejére.

Ha nem érzed komfortosan magad a heti tervezés bevezetésével, akkor először tervezd meg az első hónapodat, nézd meg mennyire tudod a saját magadnak szabott határidőidet betartani. Ha nem vagy hozzászokva a határidős feladatokhoz, akkor ügyelj arra, hogy határidőid ne legyenek túl szorosak!

Ne akarj mindent azonnal, rövid határidőn belül megváltoztatni! Kis lépésekben haladj, és önbizalmad növelése érdekében vedd előre a könnyebben elérhető célokat. Ha ezeket teljesítetted láss hozzá a hosszabb időt és nagyobb erőfeszítést igénylő célok megvalósításához. A legfontosabb, úgymond legerősebb célodat vagy céljaidat azonban mindig tartsd szem előtt!

A fentiek példák, amelyek segítséget nyújtanak, gondolatokat ébresztenek és vezetnek téged saját életed megtervezésében. A tervezés időtartamára teremts nyugodt környezetet magad körül szánj időt új életed átgondolására, hiszen a jó tervhez idő kell!

Olvasd el cikkünk második részét is, és töltsd le az ÉVTERVEZŐ FÜZETET!